Na Slovensku prevláda ponuka jazdeniek od občanov, v okolitých štátoch je ich viac od obchodníkov

8 októbra 2018, 13:50

Na Slovenskom trhu je viac ako 46 tisíc inzerovaných jazdených vozidiel. V septembri ich v porovnaní s predošlým mesiacom v ponuke pribudlo takmer 2 tisíc. Suverénne najmladšie inzerované autá sú v Bratislavskom regióne, kde majú najčastejšie 7 rokov, čo je v porovnaní s celoslovenským priemerom o 3 roky menej. Je zaujímavé, že kým na Slovensku prevažujú autá od občanov, v Českej republike, v Maďarsku aj v Poľsku dominujú vozidlá ponúkané obchodníkmi s jazdenkami.

Zatiaľ čo v Českej republike, v Maďarku aj v Poľsku je ponuke viac inzerovaných áut od obchodníkov s jazdenkami, na Slovensku naopak prevládajú autá od občanov. V septembri bolo v občianskej inzercii v SR spolu 24.259 vozidiel, na druhej strane firmy ich predávali 22.377. Pre porovnanie, v Českej republike bolo v ponuke oveľa viac vozidiel od obchodníkov s jazdenkami (78.054) oproti tým, ktoré ponúkali občania (30.654). Podobne tomu bolo aj v Poľsku (140.817 vs. 120.600) a aj v Maďarsku (40.783 vs. 27.092).

Na týchto číslach jasne vidíme, že slovenský trh s jazdenými vozidlami je špecifický a líši sa v tomto ukazovateli od všetkých ostatných krajín V4. Pri kúpe auta však treba byť obozretný. Keď jazdené vozidlá predávajú fyzické osoby – občania, štát ich nemôže tak prísne  kontrolovať. Môžu napríklad zamlčiavať stočenie kilometrov, často majú takéto autá nejasnú históriu, môže ich zaťažovať aj exekúcia, nesplatený leasing, prípadne auto môže byť aj kradnuté. Naopak, osvedčený autobazár vykupuje automobily do svojho vlastníctva a taktiež poskytuje záruku vrátenia peňazí v prípade problému s legalitou pôvodu. Navyše, snažíme sa maximálne obmedziť riziká, že vykúpime vozidlo s nejakou vadou,“ hovorí prevádzkový riaditeľ medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO Petr Vaněček.

V septembri bolo celkovo na Slovenskom trhu inzerovaných 46.636 jazdených vozidiel. V porovnaní s predošlým mesiacom ich tak bolo o takmer 2 tisíc viac. Najčastejší nájazd kilometrov ponúkaných áut bol 175.023 km, najčastejší vek dosiahol presne 10 rokov a najčastejšia cena sa dostala na úroveň 5.300 eur. Najponúkanejšou jazdenkou v minulom mesiaci bola opäť Škoda Octavia, pred  Fabiou a Volkswagenom Golf. Keď sa pozrieme na rebríček vozidiel inzerovaných vozidiel v stále obľúbenejšej kategórii SUV, tak najčastejšie to bolo vozidlo BMW X5 pred Volkswagenom Touareg, Kiou Sportage, Mercedesom ML a Suzuki Grand Vitara.

TOP 10 najinzerovanejších jazdeniek v septembri 2018
1. Škoda Octavia 6. Škoda Superb
2. Škoda Fabia 7. Audi A4
3. Volkswagen Golf 8. Audi A6
4. Volkswagen Passat 9. BMW 5
5. BMW 3 10. Ford Focus

Najviac jazdeniek bolo v septembri v ponuke v Nitrianskom kraji (7.040) a najmenej v Trenčianskom kraji (4.078). Inzerované autá boli najmladšie v Bratislavskom regióne (7,1 roka) a mali aj najnižší počet najazdených kilometrov (142.322 km). Ich kvalite teda zodpovedala aj najčastejšie inzerovaná cena, ktorá tu bola zo všetkých krajov najvyššia (8.100 eur). Naopak, najlacnejšie jazdené vozidlá ponúkali v Košickom kraji (4.490 eur), kde boli vozidlá aj najstaršie (10,8 roka).

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!