Kabínové filtre Blue Print – Pre vašu pasívnu bezpečnosť za jazdy

6 septembra 2021, 17:45

Prvý kabínový filter sa do osobného automobilu namontoval v 40. rokoch 20. storočia, ale až v 80. rokoch sa začal používať najprv v prestížnych vozoch, a následne v sériovo vyrábaných autách. Kabínový filter je pri pravidelnej údržbe často prehliadaný, pretože nie každý si je vedomý zdravotných výhod, ktoré môže poskytnúť. I keď nemá žiadny vplyv na chod motora alebo spoľahlivosť vozidla, hrá dôležitú rolu pri ochrane vodiča a cestujúcich pred potenciálne škodlivým znečisteným ovzduším.

Kabinové filtry Blue Print

Závan čerstvého vzduchu

Znečistené ovzdušie je fakt. Keď jazdíte po preťažených cestách alebo stojíte v zápche, bez kabínového filtra budete dýchať vzduch, ktorý obsahuje vysoké koncentrácie prachu, sadzí, peľu, baktérií, vírusov a škodlivých výfukových plynov. To v konečnom dôsledku poškodzuje vaše zdravie a spôsobuje u jedného z piatich ľudí vážne alergické reakcie. Kabínový filter čistí vzduch vstupujúci do kabíny vozidla a zabraňuje vdychovaniu znečisťujúcich látok cestujúcimi vo vozidle. Má obmedzenú kapacitu, takže je nutná jeho pravidelná/ročná výmena.

Kvalita prispôsobená prvovýrobe

Vývoju kabínových filtrov je venovaná veľká pozornosť. Inžinieri konajú hlavne na základe informácií o dopadoch znečisteného ovzdušia na ľudské zdravie. Kabínový filter je oveľa viac než zariadenie, ktoré chráni systém HVAC od hmyzu, lístia a nečistôt, ale svoju prácu zvládne jedine, ak je pravidelne menený.

Každý kabínový filter Blue Print sa vyrába podľa rovnako náročných štandardov a rovnakou technológiou ako originálny filter, aby bolo zaručené, že perfektne sedí a že zaisťuje maximálne pohodlie cestujúcich.

Kýchnutí

Vedeli ste? … V priebehu priemerného kýchnutia zavriete oči asi na jednu sekundu. Za jednu sekundu pri rýchlosti 110km/h (70mph) prejdete poslepiačky viac ako 30 metrov (približne 100 stôp)!

Technológia

Kabínové filtre spoločnosti Blue Print sú navrhnuté tak, aby zachytávali častice podľa prvovýrobných špecifikácií, pričom k dosiahnutiu tohto cieľa používajú kombináciu niektorých alebo všetkých nasledujúcich technológií. Filtračné médium je vyrobené z netkaných syntetických vlákien, pri ktorých sa k dosiahnutiu formy a pevnosti využíva pokročilá technológia vyfukovania z taveniny.

Kabinové filtry Blue Print princip

Elektrostatika

Pri priechode vzduchu cez vlákna filtra sa vytvára elektrostatický náboj. Náboj priťahuje častice o veľkosti len 0,3 mikrónu, vrátane baktérií a nanočastíc spalín. Častice o veľkosti medzi 0,3 mikrónu a 0,9 mikrónu predstavujú veľké riziko pre naše zdravie, pretože tieto častice sú príliš malé na to, aby ich zachytili drobné chĺpky, ktoré sa nachádzajú v našich nosoch, ale príliš veľké na to, aby ich nebolo možné vdýchnuť.

Kabinové filtry Blue Print s aktivním uhlí

Aktívne uhlie

Kabínové filtre s aktívnym uhlím posúvajú filtráciu na ďalšiu úroveň. Do filtra sú vložené drobné častice karbonizovaných a rozdrvených kokosových škrupín. Tieto častice aktívneho uhlia obsahujú kanáliky, ktoré zachytávajú škodlivé plyny ako je oxid dusnatý (NOx), čo je jedovatý plyn emitovaný benzínovými a naftovými motormi. Jeden gram aktívneho uhlia má povrchovú plochu cez 1 000 metrov štvorcových a je hlavnou účinnou látkou v plynových maskách. Aktívne uhlie sa v priebehu životnosti filtra nakoniec kompletne pokryje nečistotami.

Kabinové filtry Blue Print kvalitaStarostlivosť pri montáži

Inštalácia niektorých kabínových filtrov môže byť náročná kvôli zlému prístupu, často kvôli nedostatku miesta alebo prekážkam spôsobeným rozdielmi pri ľavostrannom a pravostrannom riadení. Je veľmi dôležité správne namontovať kabínový filter, pretože nesprávne nainštalovaný filter nebude plniť svoj účel a k cestujúcim sa bude môcť dostať nefiltrovaný vzduch.

Funkcie & Výhody kabínového filtra

  • Znižuje u cestujúcich expozíciu polietavým znečistením vrátane prachu, peľu, hmyzu a ďalších znečisťujúcich látok, ako sú spaliny, prach z pneumatík a bŕzd a škodlivé plyny, ktoré sú zdraviu nebezpečné.
  • Vytvára príjemnejšie prostredie pre osoby trpiace astmou alebo alergiami, ako je senná nádcha, tým, že bráni vstupu alergénov, ako sú peľ brezy, plesne húb alebo formaldehyd.
  • Podľa špecifikácie OE filtre s aktívnym uhlím priťahujú a zachytávajú najmenšie častice, ako sú NOx a sírovodík. Táto vysoko účinná filtrácia podporuje „pasívnu bezpečnosť jazdy“, čo je dôležité hlavne pri jazde v meste, v dopravných zápchach alebo v tuneloch.
  • Čistý filter zaisťuje prístup dobre odfiltrovaného vzduchu do kabíny, spomaľuje tvorbu povlaku z nečistôt na vnútornej strane čelného skla a umožňuje rýchlejšie odhmlievanie.

Záruka kvality od Blue Print

  • Pravidelná a intenzívna kontrola kvality zaisťuje neustálu dodávku kvalitných produktov.
  • Každý filter Blue Print bol navrhnutý a vyrobený tak, aby spĺňal štandardy originálneho vybavenia.
  • Filtre Blue Print možno namontovať na akékoľvek vozidlo bez zneplatnenia záruky výrobcu vozidla.

Spoľahnite sa na testované náhradné diely v kvalite zodpovedajúcej OE od spoločnosti Blue Print. Celý sortiment filtrov nájdete na adrese: partsfinder.bilsteingroup.com.

Ďalšie informácie sú k dispozícii na adrese: www.blue-print.com.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!