Zánovných áut je menej, no na trhu razantne pribúdajú jazdené elektromobily a hybridy

30 januára 2023, 10:59

Minulý rok bol v porovnaní s tým predchádzajúcim v znamení úbytku zánovných vozidiel na trhu. Celkovo ich bolo na Slovensku ponúkaných medziročne o 8,7 % menej. V roku 2021 bolo celkovo inzerovaných 26.314 zánovných vozidiel, zatiaľ čo vlani iba 24.024. Väčší trhový podiel si však stále viac ukrajujú nové technológie v podobe elektromobilov a vozidiel s hybridným pohonom.

Zánovných elektromobilov bolo na slovenskom sekundárnom trhu medziročne ponúkaných o 39,5 % viac, hybridov v roku 2022 pribudlo oproti predchádzajúcemu roku o 12,1 %. Výrazný pokles ponuky u zánovných jazdených áut zaznamenali predtým veľmi obľúbené vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn. Medziročne sa ich ponuka znížila o 33,2 %. Vyplýva to z pravidelnej analýzy sekundárneho automobilového trhu, ktorú vykonáva spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

 „Vlaňajší rok bol na začiatku ešte stále poznačený končiacou pandémiou Covidu a zároveň koncom februára priletela ekonomická „čierna labuť“ v podobe vojny na Ukrajine. To ešte prehĺbilo problémy v dodávateľských reťazcoch výrobcov automobilov. Preto nových áut v minulom roku pribúdalo na trhu len málo. Vzhľadom na nedostatok nových áut, pochopiteľne,  objavovalo sa aj menej zánovných vozidiel, čo vysvetľuje šestnásťpercentný prepad ponuky vozidiel v tomto segmente,“ hovorí  Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AURES Holdings, prevádzkovateľa sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna. Svoj trhový podiel si naopak zvyšovali alternatívne a nové technológie.

„S ohľadom na súčasnú zelenú politiku v Európe sa automobilky snažia dostať na trh čo najväčšie množstvo vozidiel, ktoré sú čistejšie, aby sa ich flotilové emisie čo najviac blížili k stanoveným limitom. Pokiaľ si teda v minulom roku mohli automobilky vybrať, či z dostupných dielov vyrobia vozidlo so spaľovacím motorom alebo jeho čistejšiu alternatívu, potom nepochybne volili druhú možnosť. Zároveň o tento segment rastie záujem aj u zákazníkov, ktorí za súčasnej ekonomickej situácie hľadajú prevádzkovo lacnejšie vozidlá. To je aj dôvod poklesu záujmu o vozidlá na stlačený zemný plyn, ktorý bol v minulom roku enormne drahý,“ dodáva Vaněček.

Najčastejšie ponúkaným modelom medzi zánovnými vozidlami bola v minulom roku Škoda Fabia vo veku 2,1 roka, s najčastejším nájazdom 25.000 km a strednou hodnotou ceny 14.800 eur. Pri elektromobiloch to bol BMW i3 vo veku 3,3 roka, s najčastejším nájazdom 36.090 km a mediánovou cenou 18.570 eur. Medzi hybridmi potom tradične vládla Toyota Corolla vo veku 2,1 roka, nájazdom 19.002 kilometrov a najčastejšou cenou 24.400 eur.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!