Trh ojazdených automobilov v januári významne ožil

7 februára 2023, 13:56

Po každoročnom decembrovom poklese ponúk ojazdených automobilov zažil slovenský sekundárny trh v januári tohto roku výrazné oživenie. V ponuke pribudlo oproti decembru 8.485 ojazdených vozidiel a celková ponuka sa tak dostala na 55.144 áut oproti decembrovým 46.659. Mediánová cena sa ustálila na sume 8.200 eur, stredná hodnota veku bola 10,4 roka a ponúkané vozidlá mali najčastejšie najazdených 173.850 kilometrov. 

 „Pre zákazníkov je zvýšenie počtu ponúkaných áut nepochybne dobrou správou. Čím viac bude na trhu áut, tým menší bude tlak na zvyšovanie ceny, pretože bude väčšia konkurencia medzi jednotlivými obchodníkmi. Otázkou ale zostáva, ako sa do celkovej ponuky prepíše ďalšie oznámené obmedzenie výroby zo strany automobiliek, ktorým opäť chýbajú dôležité výrobné komponenty, najmä čipy,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna na Slovensku. „V súčasnej dobe je ale na ponukových cenách ojazdených áut vidieť, že stagnujú, alebo aspoň rastú výrazne pomalšie ako v predchádzajúcich mesiacoch,“ dodáva Petr Vaněček.

Najinzerovanejšie vozidlá na slovenskom trhu v januári 2023
TOP 10 modelov TOP 10 elektromobilov TOP 10 hybridov
Škoda Octavia Tesla Model 3 Toyota Corolla
Volkswagen Passat Mercedes EQC Toyota C-HR
Volkswagen Golf Nissan Leaf Toyota RAV 4
Škoda Fabia Tesla Model S BMW 5
Škoda Superb BMW i30 Volvo XC60
BMW 3 Škoda Enyaq Toyota Yaris
BMW 5 Volkswagen ID.3 BMW 7
Audi A6 Audi e-tron Toyota Auris
Audi A4 Mercedes EQV Lexus RX
Ford Focus Renault Zoe Suzuki SX4 S – Cross

Najčastejšie ponúkaným modelom ojazdených vozidiel na slovenskom trhu bola v januári tradične Škoda Octavia s cenovým mediánom 6.800 eur, vo veku 10 rokov a so 201.700 kilometrami na tachometri. Nasledovali VW Passat a VW Golf. V ponuke bolo v januári 308 vozidiel s hybridným pohonom (o 111 viac ako v decembri) a 199 čistých elektromobilov (o 67 viac ako v decembri).

„Je vidieť, že aj všeobecne konzervatívni domáci zákazníci začínajú vnímať nastupujúcu elektromobilitu, čomu sa pomaly prispôsobuje trvale rastúca ponuka alternatívnych pohonov na trhu, vrátane tej našej v sieti AAA AUTO a Mototechna,“ dopĺňa Petr Vaněček.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!