Trvalo udržateľné materiály pri výrobe pneumatík? Recyklovaná guma, plastové fľaše aj šupky z ryže

6 marca 2023, 12:57

V závislosti od použitia, prostredia a sezóny musia pneumatiky spĺňať špecifické požiadavky. Vidieť to napríklad na dezéne behúňa. Inde, napríklad v zložení kaučukovej zmesi, nie sú tieto zmeny tak ľahko viditeľné. Pneumatiky pre osobné autá od Continentalu pozostávajú až zo stovky rôznych surovín.

Presné zloženie surovín má zásadný vplyv na pneumatiky a ich jazdné vlastnosti. Schopnosť využiť rôzne materiály s ich jedinečnými vlastnosťami a vzájomne ich prepojovať špecifickými spôsobmi je pre inžinierov a materiálových expertov spoločnosti Continental komplexnou otázkou dosiahnutia vhodného balansu. Iba vtedy, keď sú všetky materiály navzájom ideálne zladené, môžu vzniknúť bezpečné, energeticky efektívne a odolné vysokovýkonné pneumatiky.

Prírodný kaučuk je stále nevyhnutný

Prírodný kaučuk je pre svoje špecifické vlastnosti na zabezpečenie vynikajúceho výkonu pneumatiky stále nevyhnutný. Tento prírodný produkt predstavuje 10 až 40 percent celkovej hmotnosti moderných vysokovýkonných pneumatík.

Medzi jeho špeciálne vlastnosti patrí vysoká úroveň pevnosti a odolnosti, ktoré sú spôsobené kryštalizáciou gumy vyvolanou namáhaním. Odvetvie pneumatík je najväčším spotrebiteľom celosvetovej produkcie kaučuku, čo predstavuje viac ako 70 percent. Spoločnosť Continental však považuje prírodný kaučuk za trvalo udržateľný materiál iba vtedy, ak je získavaný zo zodpovedných zdrojov.

Plnivá do pneumatík na rastlinnej báze

Okrem kaučuku sú pri výrobe pneumatík nevyhnutné tiež plnivá ako oxid kremičitý. Ten okrem iného pomáha optimalizovať vlastnosti ako priľnavosť, valivý odpor a životnosť pneumatík.

V budúcnosti bude podľa Continentalu možné používať ryžové šupky ako zdrojový materiál pre trvalo udržateľne vyrábaný oxid kremičitý. Tie sú odpadovým produktom pri výrobe ryže a nemožno ich použiť ako potravinu alebo krmivo pre zvieratá. Oxid kremičitý získaný z popola ryžových šupiek je pri výrobe dokonca energeticky účinnejší ako kremík získaný z konvenčných materiálov.

Rastlinné oleje – ako napríklad repkový olej a živice na báze zvyškových materiálov z papierenského a drevárskeho priemyslu – už v pneumatikách Continental ponúkajú alternatívu k plnivám na báze ropy. Používajú sa len oleje, ktoré spĺňajú technické normy kvality a nie sú vhodné na konzumáciu. Oleje a živice umožňujú flexibilitu zmesí pneumatík, a tak zlepšujú priľnavosť materiálu.

Recyklovaná guma z pneumatík na konci životnosti

Okrem pyrolýzy Continental využíva aj mechanické spracovanie pneumatík po dobe životnosti. Guma, oceľ a textilný kord sa od seba oddeľujú vysoko sofistikovaným procesom. Guma sa potom pripravuje na opätovné použitie ako súčasť nových kaučukových zmesí.

Spoločnosť Continental má dlhú históriu dôslednej práce na zavádzaní pneumatík po dobe životnosti do obehového hospodárstva. Materiál známy ako „Conti-Reclaim“ sa získava v rámci procesu protektorovania pneumatík pre nákladné vozidlá v závode spoločnosti v Stöckene v Hannoveri od roku 2013. Už roky sa používa pri výrobe pneumatík v spoločnosti Continental. Na rozšírenie využitia pre recyklovanú gumu a optimalizáciu vlastností pre rôzne oblasti použitia Continental používa nielen „Conti-Reclaim“, ale aj recyklovanú gumu od iných dodávateľov.

„Recyklované suroviny budú mať veľkú úlohu pri vytváraní udržateľnejších pneumatík. Vždy, keď je to možné, používame recyklované materiály. Porovnateľná kvalita a materiálové vlastnosti s konvenčnými surovinami sú pre nás kľúčové,“ hovorí vedúci oddelenia udržateľnosti v spoločnosti Continental Tyres.

Continental napríklad spolupracuje s partnermi na získavaní vysokokvalitnej polyesterovej priadze pre svoje pneumatiky z recyklovaných PET fliaš. Tieto fľaše často končia v spaľovniach alebo na skládkach. So svojou technológiou ContiRe.Tex výrobca pneumatík vyvinul energeticky účinnejšiu a ekologickejšiu alternatívu, ktorá mu umožňuje opakovane použiť deväť až pätnásť plastových fliaš na každú pneumatiku, v závislosti od veľkosti pneumatiky. Recyklovaný PET už nahradil konvenčný polyester v štruktúrach niektorých plášťov. Použité PET fľaše pochádzajú výlučne z regiónov, kde neexistuje uzavretý recyklačný reťazec.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!