Bosch spája funkcie infotainmentu a asistenta vodiča v jednom čipe

12 decembra 2023, 13:46

Spoločnosť Bosch ako líder v oblasti inovácií a technológií stojí na čele a na veľtrhu CES 2024 v Las Vegas bude prvým dodávateľom automobilov na svete, ktorý predvedie spojenie funkcií infotainmentu a asistenta vodiča v softvérovo náročnom centrálnom počítači na jednom systéme na čipe.

„Chceme znížiť zložitosť elektronických systémov v automobiloch a zároveň ich čo najviac zabezpečiť. Predvedením našej novej počítačovej platformy pre vozidlá na veľtrhu CES robíme dôležitý krok presne týmto smerom. Naším cieľom v strednodobom horizonte je priniesť na cesty ešte viac automatizovaných jazdných funkcií, a to aj do segmentu kompaktných a stredne veľkých vozidiel,“ hovorí Dr. Markus Heyn, člen predstavenstva spoločnosti Bosch a predseda predstavenstva Bosch Mobility.

Jadrom nového palubného počítača Bosch, nazvaného platforma pre integráciu kokpitu a ADAS, je jeden SoC, ktorý spracováva rôzne funkcie z dvoch oblastí – infotainmentu a asistencie vodiča súčasne. Patrí sem napríklad automatické parkovanie a rozpoznávanie jazdných pruhov v spojení s inteligentnou personalizovanou navigáciou a hlasovou asistenciou. Výhody pre výrobcov vozidiel: Menšie nároky na priestor a kabeláž, čo znamená nižšie náklady.

S počítačmi do vozidiel sa spoločnosti Bosch celkovo darí už teraz a v roku 2026 očakáva obraz vo výške troch miliárd eur len za vozidlové počítače pre infotainment a asistenčné systémy vodiča.

Modulárny princíp systému pre maximálnu škálovateľnosť

Spoločnosť Bosch využíva vo svojich centrálnych počítačoch vozidla princíp modulárneho systému. Spolu so samostatnými softvérovými riešeniami, ako je napríklad video riešenie na rozpoznávanie okolia vozidla, môžu výrobcovia vozidiel modulárne a škálovateľne zostavovať svoje individuálne riešenia v kombinácii s hardvérovými komponentmi. Rozhodujúcu úlohu tu zohrávajú softvérovo náročné centrálne počítače, ktoré výrobcom umožňujú implementovať jazdné a asistenčné funkcie. Softvérová integrácia je veľmi žiadaná. Spoločnosť Bosch prináša integračné odborné znalosti a umožňuje kombinovať softvérové komponenty z rôznych zdrojov.

Takmer všetci výrobcovia vozidiel na svete v súčasnosti masívne investujú do softvérovo definovaných vozidiel. Spoločnosť Bosch predpovedá, že trh so softvérom pre automobilový priemysel dosiahne do roku 2030 objem približne 200 miliárd eur. V oblasti automobilových počítačov pre infotainment a asistenčné systémy vodiča očakáva spoločnosť v roku 2030 hodnotu trhu vo výške 32 miliárd eur. Výhodou spoločnosti Bosch sú jej rozsiahle znalosti vo všetkých oblastiach vozidiel. To znamená, že spoločnosť je expertom nielen na softvér, ale aj na hardvér a pod jednou strechou vyvíja a vyrába kľúčové komponenty moderných vozidiel, napríklad pre pohony, brzdy, riadenie, infotainment a automatizované riadenie.

Prístup spoločnosti Bosch umožňuje maximálnu flexibilitu

Spoločnosť Bosch uplatňuje takzvaný multi-SoC prístup. Nové počítače spoločnosti sú navrhnuté tak, aby požadované SoC mohli pochádzať od rôznych výrobcov. Preto môže Bosch v závislosti od priania zákazníka použiť presne taký SoC, aký je požadovaný.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!