Slováci si od začiatku roka doviezli z cudziny už takmer 21 tisíc jazdených áut

6 mája 2024, 11:03

V apríli bolo na Slovensko spoza hraníc individuálne dovezených 5.443 osobných vozidiel, pričom drvivá väčšina z nich bola ojazdených. Za prvé štyri mesiace roka je ich spolu už 20.806. V januári ich bolo 4.679, vo februári 5.211 a v marci 5.473. Kým medzimesačne ich počet zostal prakticky na rovnakej úrovni (- 30 áut), medziročne je tu opäť veľký nárast.

Vlani v apríli si Slováci doviezli 4.990 osobných ojazdených vozidiel, čo je v porovnaní s minulým mesiacom nárast o 453 automobilov. Z oficiálnych údajov Ministerstva vnútra SR ďalej vyplýva aj to, že najviac ich bolo počas apríla 2024 importovaných v Bratislavskom kraji (995) a Nitrianskom kraji (748), na druhej strane, najmenej ich bolo v Trnavskom kraji (543) a Trenčianskom kraji (567).  Počas celého uplynulého roku sa na Slovensko z cudziny individuálne doviezlo celkovo takmer 62 tisíc osobných áut, väčšinou ojazdených.

„Keď sa na pozrieme na problematiku dovozov ojazdených áut z spoza hraníc na Slovensko, tak to má v súčasne dobe niekoľko rovín. Tých vyše 20 800 kusov za 4 mesiace je naozaj pomerne veľké číslo, ktoré musí tuzemský trh absorbovať. Za ďalšie, je tu aprílový medziročný nárast o viac ako 450 importovaných jazdeniek, čo je opäť výrazný ukazovateľ. Na druhej strane vidíme, že v týchto mesiacoch medzimesačne ich počet prestal rásť, dokonca v apríli prišlo k veľmi miernemu poklesu o pár desiatok vozidiel. To je dobrý signál smerom k tunajšiemu vozovému parku, nakoľko spoza hraníc sa nezriedka dovážajú aj veľmi staré automobily s vysokým nájazdom kilometrov. Vlani autá staršie ako 15 rokov tvorili až 14,5 percent individuálnych dovozov Slovákov, čo bolo v sumáre skoro 9 tisíc vozidiel,“ komentuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Pomer jazdených a nových áut na Slovensku

Počas celého roku 2023 bolo na Slovensku zaregistrovaných 88.003 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO sa v Slovenskej republike za rok predá celkovo až približne 350.000 ojazdených osobných automobilov. Priemerný vek áut na Slovensku sa blíži k hranici 15 rokov.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!