Goodyear uvádza na trh pneumatiky URBANMAX COMMUTER na podporu trvalo udržateľnej verejnej dopravy

15 marca 2023, 10:43

Spoločnosť Goodyear uvádza na trh najnovšie rozšírenie svojho radu pneumatík pre verejnú osobnú dopravu. Pneumatiky URBANMAX COMMUTER preklenujú medzeru medzi pneumatikami na diaľkové a na mestské použitie. Boli vyvinuté špeciálne pre vozidlá prevádzkované na medzimestských a prímestských spojoch („park and ride“) v reakcii na zvyšujúci sa dopyt po každodennom dochádzaní do práce.

URBANMAX COMMUTER Pneumatiky URBANMAX COMMUTER sú pripravené na elektrický pohon vozidiel. Označenie Goodyear Electric Drive Ready znamená, že najnovšie pneumatiky Goodyear sú vhodné na vozidlá s elektrickým, hybridným aj bežným dieselovým pohonom. To znižuje požiadavky na skladové zásoby prevádzkovateľa a znižuje zložitosť správy pneuhospodárstva, pretože dopravcovia môžu používať rovnaké pneumatiky na všetkých vozidlách bez ohľadu na ich pohon. Veľký význam má aj to, že pneumatiky spĺňajú najdôležitejšie požiadavky elektrických vozidiel, takže pre dopravcov predstavujú veľmi dobré riešenie pri prechode z konvenčného na elektrický pohon vozidiel. Konkrétne pneumatiky URBANMAX COMMUTER ponúkajú vynikajúcu nosnosť – osem ton na nápravu (index nosnosti 156/149) – ktorú moderné elektrobusy vyžadujú.

Okrem toho, že boli zdokonalené pre potreby moderných autobusov, pneumatiky Goodyear URBANMAX COMMUTER boli navrhnuté aj s ohľadom na meniacu sa situáciu v európskej verejnej doprave a na skracovanie dĺžky trás, a tak pomáhajú napĺňať cieľ znižovania emisií CO2. Model „park and ride“ sa teší rastúcej obľube a mestá sa jeho podporou snažia riešiť dopravné zápchy a zlepšovať kvalitu ovzdušia.

Jazdu na takýchto spojoch charakterizuje menšie opotrebenie behúňa a bočníc ako pri bežných mestských autobusoch s dĺžkou trasy medzi 20 a 100 kilometrami, čo je pre dnešné autobusy na elektrický pohon ideálna vzdialenosť. Pneumatiky URBANMAX COMMUTER sa vyznačujú pevnejšou konštrukciou bočníc, a teda aj vyššou odolnosťou voči opotrebovaniu a poškodeniu. Prispieva to nielen k trvalo udržateľnejšej doprave a k dlhšej životnosti kostry, ale taktiež to zvyšuje pohodlie cestujúcich pri jazde.

URBANMAX COMMUTER

Vnútri pneumatík URBANMAX COMMUTER je zabudovaný čip RFID. RFID (rádiofrekvenčná identifikácia) napomáha poskytovateľom služieb, predajcom a dopravcom efektívnejšie spravovať pneuhospodárstvo. Správcovia vozových parkov majú k dispozícii presné informácie o evidenčnom stave pneumatík, ich technickom stave a pohybe kostier. Pri pravidelnej údržbe im šetrí čas, pretože vysielané dáta o stave pneumatiky vopred upozornia na hroziace problémy, ktorým je dôležité venovať pozornosť.

Pneumatiky sú opatrené taktiež dezénovými drážkami IntelliMax, ktoré znižujú opotrebenie behúňa a zlepšujú trakciu a stabilitu. Priečne drážky Flexomatic a systém uzamykania blokov behúňa zase zlepšujú trakciu pri brzdení. Tieto trojrozmerné priečne drážky sa vzájomne uzamykajú a obmedzujú tak pohyb blokov v záujme vysokého kilometrového výkonu a vynikajúcej trakcie v zimnom období. Pneumatiky sú ďalej certifikované aj pre jazdu v zime a nesú označenie snehovej vločky v skalnom masíve 3PMSF (3-Peak Mountain Snowflake), takže umožňujú pohyb vozidiel po celý rok.

Nové pneumatiky sú plne protektorovateľné, čo pre prevádzkovateľov vozových parkov pri nasadení pneumatík URBANMAX COMMUTER prináša ďalšie výhody. Protektorovateľnosť tak isto prispieva k trvalo udržateľnej doprave. Protektorovanie predlžuje životnosť pneumatík, obmedzuje objem ropy potrebnej na ich výrobu a nevyhnutný počet skládok odpadu.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!