Dovoz jazdeniek zo zahraničia narastá, často ide o staršie autá s vysokým nájazdom kilometrov

6 marca 2023, 13:07

Druhý mesiac po sebe rastie počet individuálne dovezených osobných áut zo zahraničia na Slovensko. Zatiaľ čo v januári ich bolo 4.687, v najkratšom mesiaci roka – februári, kedy navyše časť Slovenska mala jarné prázdniny, ich počet ešte narástol, a to na 4.783 kusov. V prípade, že bude tento trend pokračovať, dovozy jazdených áut z cudziny budú o opäť  vyššie ako za uplynulé roky. Vyplýva to z najnovších štatistík Ministerstva vnútra SR.

Za celý uplynulý rok sa na Slovensko spoza hraníc priviezlo spolu až 61.016 jazdených osobných vozidiel. V januári aj vo februári 2023 ich počet pritom medziročne rástol. Situácia môže mať negatívny vplyv na celkovú kvalitu vozového parku v Slovenskej republike. Priemerný vek áut na Slovensku sa totiž blíži k hranici 15 rokov.

„Trend posilňovania dovozov ojazdených áut na Slovensko zo zahraničia v porovnaní s vlaňajškom pokračoval aj vo februári, aj keď menším tempom ako v prvom mesiaci tohto roku. Pokiaľ sa však tento trend nezmení, možno očakávať, že sa tento rok dovezie do SR opäť minimálne 61 tisíc ojazdených osobných vozidiel, a to väčšinou vyššieho veku. Nezostáva, než opakovane upozorniť na to, že nákup takýchto áut je rizikový, pretože je ťažšie dohľadať ich históriu, a to najmä skutočný stav tachometra, záznamy o servisoch alebo poškodeniach z dopravných nehôd,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Jazdené vs. nové

Počet ročne dovezených jazdených áut nie je pritom až o toľko nižší v porovnaní s tým, koľko sa ich v SR predá nových. V roku 2022 bolo celkovo zaregistrovaných 78.841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, na Slovensku sa podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO ročne predá celkovo približne 350.000 ojazdených osobných automobilov. Dovezené jazdené osobné vozidlá tak každoročne predstavujú približne 17,5 % tohto objemu.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!