Matador: Etikety EU na pneumatikách pre náhradnú spotrebu

8 augusta 2012, 0:00

Od júla 2012 majú všetky PLT závody koncernu Continental povinnosť polepovať vyrobené pneumatiky pre náhradnú spotrebu jednotnou európskou etiketou (EU label). A to ako priamym zákazníkom, tak aj pneumatiky do regionálnych distribučných centier.

EU label poskytuje zákazníkom informácie o troch meraných parametroch danej pneumatiky – spotrebe pohonných hmôt, priľnavosti na mokrom povrchu a hlučnosti. Už z názvu etikety je zrejmé, že táto etiketa se používá len v Európe. Pre vývoz na americké alebo ázijské trhy etiketa nie je určená a preto se nahrádza špeciálnou etiketou platnou pre určitý kontinent. Ďalšou povinnosťou podľa platnej QM dokumentácie je aplikácia týchto etikiet pomocou strojného zariadenia k tomu určenému.

V závode Matador prebehla inštalácia tohto zariadenia už v minulom roku, a to na pracovisku sortingu PLT plášťov, priamo na dvoch dopravníkoch, ktoré zaisťujú dopravu pneumatík z dokončovne cez celý areál do skladu hotových výrobkov, kde sa sorting PLT nachádza. Nábeh na EU labelling se uskutočnil už koncom apríla tohto roku na jednom z dopravníkov a ako prvé sa začali polepovať zimné autoplášte. V pondelok 2. júla prebehla aktivácia aj druhého systému a od tohto dňa aplikuje Matador automaticky EU etikety na všetky pneumatiky náhradnej potreby putujúcej z výroby do skladu.

Každý systém aplikuje EU etikety a ešte takzvanú brandovú etiketu, ktorá je určená len pre značky Continental, Barum, Uniroyal a Semperit. Pre prípad poruchy zariadenia alebo poškodenia etikety v priebehu skladovania je závod vybavený ešte záložnými tlačiarňami, na ktorých je možno EU label vytlačiť.

"Za úspešný nábeh na EU labelling by som chcel poďakovať všetkým, ktorí sa na realizácii tejto úlohy podieľali, a to jednak zo strany továrenského inžinierstva, IT, CS Carga, ale predovšetkým oddelenia Product Industralization, ktoré malo najväčší podiel na tom, že všetky výrobky boli včas zavedené s požadovanými parametrami vo výrobe" – Ing. Martin Večeřa, Plant Operation Manager, Continental Matador Rubber.

Zdroj: matador.cz

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!