Olejový filter – srdce motora

26 mája 2021, 11:05

Olej je krvou motora, pričom motory potrebujú čistý olej cirkulujúci pod tlakom, aby mazal a zabraňoval pri motorových súčiastkach kontaktu kovu na kov. Olej tiež pomáha s chladením tým, že odvádza teplo z piestov, valcov a turbodúchadiel. Môžeme však povedať, že olej je len tak dobrý ako filter, ktorý sa o neho stará.

Olejové filtry Blue Print

Výrobcovia olejov ponúkajú širokú škálu motorových olejov, od štandardných minerálnych viacstupňových až po veľmi špecifické syntetické zmesi, zmiešané so širokou škálou aditív (antioxidanty, detergenty, prísady znižujúce penivosť atď.).

Väčšina výrobcov vozidiel odporúča intervaly výmeny oleja na základe „bežných“ jazdných podmienok. Časté studené štarty a krátke trasy však spôsobujú, že olej nedosahuje teploty požadované na odparenie znečisťujúcich látok, ako sú vlhkosť a nespálené palivo, čo výrazne znižuje kvalitu oleja a vyžaduje jeho častejšie výmeny.

Benzínové motory s priamym vstrekovaním tiež produkujú častice, ktoré sa dostávajú do oleja a môžu vytvárať usadeniny na dôležitých súčiastkach motora. Výber správneho maziva vám dáva istotu, že ste sa o motor dobre postarali, ale premýšľali ste tiež o dôležitosti kvalitného filtra?

Väčšina olejových filtrov je známa ako „plnoprietokové“, keď všetok olej musí prejsť filtrom, než sa dostane do kanálikov, ktoré rozvádzajú olej do pohyblivých častí motora. Olej sa spolieha na filter, že zachytí mikroskopické častice opotrebovania a nečistoty cirkulujúce v oleji a zabráni ich uchyteniu na povrchu ložísk.

Dôležité súčasti olejového filtra

Filtračné médiá/papier

součásti olejového filtruFiltračné médium alebo papier má vo filtri pravdepodobne najdôležitejšiu úlohu. Musí mať dostatočnú kapacitu a trvanlivosť k zachyteniu a zadržaniu znečisťujúcich látok pri zachovaní integrity medzi predĺženými servisnými intervalmi moderného motorového vozidla.

Spätný ventil (Anti-drain-back Valve)

Vo filtroch typu spin-on je zabudovaná silikónová membrána, ktorá umožňuje oleju prechádzať filtrom len v jednom smere. To zabraňuje samovoľnému vypúšťaniu oleja z filtra a spätnému nasávaniu cez olejové čerpadlo pri vypnutom motore, čím sa zaistí rýchle zvýšenie tlaku oleja pri naštartovaní a minimalizuje to opotrebovanie motora.

Obtokový (bezpečnostný) ventil (Bypass Valve)

Obtokový ventil má dve úlohy. Chráni filtračné médium pri štarte a umožňuje nefiltrovanému oleju prejsť okolo filtra, pokiaľ by došlo k jeho upchatiu, čím chráni motor pred zadrením.

Pri štarte dôjde k náhlemu nárastu tlaku na strane filtra od čerpadla, ktorý nie je vyvážený s tlakom na strane motora. To by mohlo spôsobiť zrútenie filtračného média alebo nedostatok oleja v motore, pokiaľ by nebol správne špecifikovaný obtokový ventil namontovaný buď v samotnom filtri, alebo v obale filtra.

Tlak, pri ktorom sa otvorí obtokový ventil, je kritický. Príliš vysoký tlak a zaťaženie filtračného média by mohlo pri naštartovaní spôsobiť jeho zrútenie alebo nedostatok oleja v motore; príliš nízky tlak a obtokový ventil sa otvorí bez toho, aby filter dosiahol svoju kapacitu v priebehu životnosti. To by znamenalo, že by motor bol vystavený nefiltrovanému oleju a opotrebovanie by rýchlo narastalo
.

Typy olejových filtrov a ich dôležité vlastnosti

Medzi najbežnejšie olejové filtre patrí filtre typu SPIN-ON (plechové skrutkovacie) a ekologické filtračné vložky.

Vlastnosti filtrov

 • Chráni dôležité súčiastky motora pred časticami vznikajúcimi pri opotrebovaní, vrátane prachu a sadzí zo spaľovania a predlžuje tak životnosť motora.
 • Správny výkon počas studeného štartu umožňuje okamžité maximálne mazanie a zabraňuje pri motorových súčiastkach kontaktu kovu na kov.
 • Vysoko kvalitný spätný ventil, ktorý zabraňuje nasávaniu oleja späť do olejového čerpadla a zaisťuje rýchly tlak oleja pri studených štartoch.
 • Presne navrhnutý obtokový ventil zaisťuje okamžitú dodávku oleja pri naštartovaní a v prípade upchatia filtra.
 • Olejové filtre Blue Print sú vyrábané z vysoko kvalitných filtračných médií a materiálov, aby bola zaistená maximálna ochrana motora a dlhodobý výkon vyžadovaný predĺženými servisnými intervalmi moderného motorového vozidla.
 • Vždy sa uistite, že sa olej a olejové filtre menia v intervaloch odporúčaných výrobcom a že má olej správnu klasifikáciu a špecifikáciu.
 • Všetky olejové filtre Blue Print sú vyrábané z vysoko kvalitných filtračných médií s účinnosťou a kapacitou, ktoré zaisťujú ochranu medzi predĺženými servisnými intervalmi.

Blue Print 3 roky záruka

Záruka kvality od Blue Print

 • Pravidelná a intenzívna kontrola kvality zaisťuje neustále dodávky kvalitných produktov.
 • Každý filter Blue Print bol navrhnutý a vyrobený tak, aby spĺňal štandardy originálneho vybavenia.
 • Filtry Blue Print možno namontovať na akékoľvek vozidlo pri dodržaní záruky výrobcu vozidla.
 • Aby Blue Print zdôraznil vysoký štandard kvality výrobkov, poskytuje na všetky náhradné diely trojročnú záruku výrobcu, ktorá presahuje zákonnú záruku. To je záväzok firmy ku kvalite.

Spoľahnite sa na náhradné diely Blue Print v kvalite zodpovedajúcej OE. Kompletný sortiment pre osobné automobily nájdete na: www.partsfinder.bilsteingroup.com.

Značka Blue Print je súčasťou skupiny bilstein, ktorá zastrešuje niekoľko ďalších silných značiek. Viac informácií je k dispozícii na adrese: www.bilsteingroup.com.

Ďalšie technické informácie o všetkých typoch filtrov značky Blue Print si môžete stiahnuť vo formáte PDF.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!