Vzduchový filter – dôležitá súčasť motora

21 júna 2021, 14:28

Vzduchový filter zabraňuje prenikaniu nečistôt z okolitého prostredia do motorového priestoru. Je to ako pľúca pre ľudí, preto sa oplatí pravidelne ho kontrolovať a meniť. Počas jedného servisného intervalu prejde filtrom niekoľko miliónov litrov vzduchu.

Vzduchové filtry Blue Print

Vzduch – milióny litrov na odfiltrovanie

Spaľovacie motory spotrebovávajú obrovské množstvo vzduchu. Priemerný benzínový motor spotrebuje na každý liter paliva 10.000 litrov vzduchu. Alebo, aby sme to uviedli do súvislostí… vzduchový filter v Nissane Qashqai 1.6i z roku 2012 by sa mal meniť každé 2 roky alebo po 60.000 km (36.000 míľ). Za 60.000 km motor spotrebuje približne 4.000 litrov benzínu a 40.000.000 litrov vzduchu! Vznetový motor spotrebuje ešte viac vzduchu k množstvu spotrebovaného paliva. Tiež zmenšovaním objemu motora v kombinácii s preplňovaním sa spotreba vzduchu a jeho filtrácia stali ešte dôležitejšími pre účinné spaľovanie.

benzinový motor spotřebuje na každý litr paliva 10.000 litrů vzduchu

Popis problematiky

Vzdušné nečistoty môžu byť rôzne, od viditeľných vysoko abrazívnych zrniek štrku a piesku až po mikroskopické častice sadzí, gumy z pneumatík, oxidu kremičitého, brzdového vzduchový filter počas svojej životnosti zachytí približne 10 gramov nečistôtprachu, peľu a vlhkosti. V podmienkach spevnenej vozovky je priemerný obsah prachu vo vzduchu 1mg/m3, takže vzduchový filter počas svojej životnosti zachytí približne 10 gramov nečistôt. Ak sa vozidlo pohybuje po nespevnených vozovkách, toto množstvo sa výrazne zvýši, a to až 40-krát. Ak by nečistoty mohli vzduchový filter obísť, viedlo by to k zvýšenému opotrebovaniu piestov, krúžkov, stien valcov a ventilov. Okrem toho sa všetky častice nečistôt, ktoré sa dostanú do spaľovacieho priestoru, môžu dostať do kľukovej skrine, znečistiť olej a skrátiť životnosť oleja a olejového filtra.

Dve strany vzduchového filtra

Pri bežnom používaní sa filtračné médium zanáša nečistotami. Zvyšuje sa rozdiel tlakov medzi oboma stranami vzduchového filtra, a to pri motoroch s núteným satím vzduchu veľmi výrazne. Vzniká extrémne silné satie na čistej strane filtra. Tlakový rozdiel, spojený so silnými tlakovými pulznými vlnami, ktoré vytvára motor, môže byť taký veľký, že nekvalitný vzduchový filter sa môže znehodnotiť.

čistý a špinavý vzduchový filtr

Dôsledky znehodnotenia filtra môžu byť rôzne, od úniku vzduchu, ktorý umožní nečistotám filter obísť, až po okamžité a vážne poškodenie motora v dôsledku pohltenia kusov znečisteného filtra.

Pravidelný servis

Vzduchový filter by mal byť pravidelne menený v rámci bežnej údržby, podľa odporúčaní výrobcu vozidla. Pri zvýšenej prašnosti by výmena mala byť častejšia. Jazda so silno znečisteným filtrom môže spôsobiť problém ako je nadmerná spotreba paliva či zníženie alebo obmedzenie výkonu. Vedie to tiež k vytváraniu nesprávnej zmesi vzduchu a paliva, čo má za následok zvýšené emisie a väčšiu produkciu častíc sadze (diesle), ktorá vedie k ďalším problémom pri vozidlách vybavených filtrom pevných častíc (DPF).

Systém sání vzduchu spalovacího motoru

A je toho ešte viac…

Systém satia vzduchu spaľovacieho motora prešiel v priebehu času veľkým vývojom; len puzdro pre vzduchový filter sa stalo neoddeliteľnou súčasťou emisného systému vozidla a stratégie znižovania hluku, vibrácií a drsnosti (NVH). Nesprávne skonštruovaný filter alebo jeho nepresná inštalácia môže nielen navýšiť riziko zrýchleného opotrebovania motora, ale tiež spôsobiť dodatočne indukčný hluk, rezonancie a vibrácie.

Správna inštalácia filtra do niektorých vozidiel môže byť náročná z dôvodu obmedzeného prístupu; často v prípade, že je motor zdieľaný medzi výrobcami a „vyrobený na mieru“ motorovému priestoru vozidla. V týchto prípadoch je potrebné pri montáži nového filtra dbať na zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k jeho zalomeniu alebo zlému nastaveniu, ktoré by umožnilo priechod nefiltrovaného vzduchu do motora.

  • Vzduchové filtre Blue Print sú vyrobené z vysoko kvalitných filtračných materiálov, poskytujúcich potrebnú ochranu a trvanlivosť, ktorá je nutná pre dlhú životnosť, výnimočnú separáciu kontaminantov a odolnosť voči mokru a vlhkosti.
  • Pravidelné kontroly kvality zaručujú precíznu konštrukciu na dosiahnutie 100% spoľahlivosti a dokonalého uloženia, čím sa zabráni vniknutiu nefiltrovaného vzduchu do sacieho systému, čo môže spôsobiť poškodenie motora alebo jeho súčastí.
  • Najnovšie hi-tech konštrukčné metódy poskytujú filtrom Blue Print pevnosť a tuhosť, ktorá je nevyhnutná pre odolávanie tlakom, ktoré vyžadujú moderné turbodúchadla a preplňované motory.
  • Montáž filtrov v kvalite zodpovedajúcej OE zaisťuje, že výkon motora, úspora paliva a emisie zostanú zachované tak, ako boli pôvodne navrhnuté.

Záruka kvality vzduchových filtrov Blue Print 

  • Pravidelná a intenzívna kontrola kvality zaisťuje nepretržité dodávky kvalitných výrobkov.
  • Každý filter Blue Print bol navrhnutý a vyrobený tak, aby spĺňal normy originálneho vybavenia.
  • Filtre Blue Print možno namontovať do akéhokoľvek vozidla bez toho, aby bola zrušená záruka poskytovaná výrobcom vozidla.

Spoľahnite sa na náhradné diely Blue Print v kvalite zodpovedajúcej OE. Kompletný sortiment pre osobné automobily nájdete na: www.partsfinder.bilsteingroup.com.

Značka Blue Print je súčasťou skupiny bilstein, ktorá zastrešuje niekoľko ďalších silných značiek. Viac informácií je k dispozícii na adrese: www.bilsteingroup.com.

Ďalšie technické informácie o všetkých typoch filtrov značky Blue Print si môžete stiahnuť vo formáte PDF.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!