Históriu ojazdeného vozidla si overte ešte pred jeho kúpou

18 júla 2013, 11:42

Pri kúpe ojazdeného vozidla v mnohých prípadoch kupujúci podstupuje riziko, že získa vozidlo, ktoré pochádza z krádeže, je poskladané z viacerých častí, alebo má falošné identifikátory, či doklady. Na Slovensku je pomerne bežné, že záujemca si vyhliadne automobil, „voľným okom“ ho prehliadne, prevezie sa a v prípade, ak sa navonok neprejavia žiadne chyby a nedostatky, vozidlo si kúpi.

Až potom si uvedomí, že sa chce o jeho minulosti dozvedieť viac, čo je ale už neskoro. Často sa stávajú prípady, že práve až po kúpe nový majiteľ zistí, že jeho vozidlo pochádza z trestnej činnosti (ak mu ho zabaví polícia), alebo, že jeho automobil má stočené počítadlo prejazdenej vzdialenosti -o dometer  (pozn.: tachometer meria rýchlosť)  a pod.

Za všetko hovorí prípad zo Žiliny, kde si pán Ján kúpil vozidlo od jeho pôvodného majiteľa, ktorý nebol schopný ani mesiac od predaja vozidla zrealizovať na polícii prepis vozidla na nového majiteľa. Samozrejme z pochopiteľného dôvodu. Pôvodný majiteľ sa totiž potreboval zbaviť vozidla, ktoré mu bolo exekučne zablokované. O jeho neserióznom jednaní svedčí aj stočený odometer, na ktorom boli stočené kilometre z vyše 240 tisíc na 135 tisíc. Pán Ján kúpil vozidlo, ktoré síce podľa kúpnopredajnej zmluvy vlastní, no preregistrovať na seba ho kvôli exekučnej blokácii nemôže.

Obr.1: Graf znázorňuje stočené kilometre na vozidle

Podobných prípadov  sa stáva pomerne veľa. Je možné im však predísť. Stačí sa pred kúpou vozidla zaujímať o jeho históriu. Na web stránke poverenej technickej služby kontroly originality vozidiel www.ko.sk sú verejnosti prístupné informácie overenia vozidla. Pokiaľ vozidlo absolvovalo kontrolu originality (KO) a potenciálny kupujúci si do vyhľadávača zadá parametre ako VIN, alebo číslo kontrolnej nálepky, tak sa zobrazia informácie, ktoré boli na KO zistené. Kupujúci tak má možnosť porovnať si tieto informácie s údajmi, ktoré získal od predajcu. Okrem iného sa overuje: exekučná blokácia vozidla, skryté opravy – meranie povlakovej vrstvy, fotia sa poškodené miesta a celkový vzhľad vozidla, v čase KO sa zaznamenáva aj stav odometra. Zisťuje sa, či je alebo nie je vozidlo spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách z hľadiska pravosti identifikátorov na vozidle, pravosti dokladov od vozidla a neoprávnených zásahov do konštrukcie vozidla, a čo je podstatné overuje sa vozidlo a jeho doklady v pátracích evidenciách na Slovensku i v zahraničí. Rôzne „certifikáty“ a „garancie“ zavádzajú, nakoľko spoločnosti, ktoré ich vydávajú sa dostanú len  k údajom zo slovenských pátracích systémov. Na rozdiel od kontrol originality nemajú k pátracím systémom v zahraničí prístup. Relevantný je Odborný posudok kontroly originality, ktorého obsah sa musí zhodovať s údajmi na www.ko.sk. Pokiaľ je v doklade iný údaj, ako na web stránke, potom môže ísť o podvrh.

Obr.2: Webová stránka www.ko.sk, na ktorej je možné overiť si históriu vozidla

Pred kúpou každého motorového vozidla by mal preto kupujúci navštíviť bezplatný web www.ko.sk, na ktorom sa dajú získať informácie o vozidlách. Kupujúci tak predíde zbytočným problémom a hlavne ochráni svoje peniaze. Pokiaľ chce mať aktuálne a komplexné informácie o vozidle, je v jeho záujme dohodnúť sa s predávajúcim o pristavení vozidla na KO ešte pred jeho kúpou.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!