Čo sa zmení na automobilovom trhu v roku 2025 a čo to bude znamenať pre kupujúcich?

14 januára 2025, 15:08

Automobilový trh je mimoriadne citlivý na globálne ekonomické výzvy, meniace sa politické situácie a čoraz prísnejšie emisné regulácie. To je aj dôvod, prečo počas niektorých rokov môžeme zaznamenať vyšší dopyt po vozidlách ako počas iných. Našťastie, určité trendy nám už teraz umožňujú predvídať budúcnosť. Aké zmeny teda čakajú automobilový trh v roku 2025 a čo by mali vedieť tí, ktorí plánujú kúpu vozidla?

Nedostatok troj až štvorročných áut

Aj keď sa môže zdať, že globálna kríza polovodičov je minulosťou, jej dôsledky na automobilový trh sú stále citeľné. V rokoch 2021 – 2022 spôsobili prerušenia v dodávateľskom reťazci výrazné zníženie produkcie nových áut na celom svete.

„Výkyvy na trhu nových áut priamo ovplyvňujú segment tých ojazdených. V súčasnosti je výrazný nedostatok vozidiel vyrobených v rokoch 2021 až 2022 a tento problém bude pretrvávať. V kategórii troj až štvorročných áut bude jednoducho veľmi málo možností,“ hovorí Matas Buzelis, odborník na automobilový trh zo spoločnosti carVertical.

Tento stav tiež vedie k vyššej cene vozidiel starších ako 3 4 roky a nepoctiví predajcovia to môžu zneužiť stáčaním počtu najazdených kilometrov, zatajovaním poškodení alebo iných závad, čím sa cena takmer nových vozidiel na sekundárnom trhu ešte viac umelo navyšuje. Vzhľadom na to by kupujúci mali dôkladne posúdiť stav daného vozidla, skontrolovať jeho históriu a uistiť sa, že informácie o vozidle, ktoré predávajúci uvádza, sú správne.

Nižšie úrokové sadzby podporia predaj áut

Inflácia a rastúce úrokové sadzby výrazne zasiahli trhy s novými aj ojazdenými autami. Mnohí vodiči sa preto rozhodli pre lacnejšie autá alebo svoj nákup odložili na lepšie časy.

So stabilizáciou úrokových sadzieb v roku 2024 sa však očakáva, že sa automobilový trh v nasledujúcich mesiacoch oživí. Vďaka poklesu sadzieb budú autá dostupnejšie, čo výrazne ovplyvní správanie kupujúcich. Vodiči, ktorí v posledných rokoch šetrili, s veľkou pravdepodobnosťou povolia uzdu svojmu rozpočtu.

Trh s elektromobilmi bude rásť pomaly

Nedostatočne rozvinutá verejná nabíjacia infraštruktúra a vysoké náklady spomaľujú rast trhu s elektromobilmi. Ak si ich teda niektorí vodiči chcú kúpiť, vyššie ceny v porovnaní s podobnými modelmi so spaľovacími motormi ich odrádzajú. V mnohých krajinách nedostatok nabíjacích staníc znamená taktiež to, že elektromobily si vyberajú najmä tí, ktorí ich môžu nabíjať doma.

„Dopyt po ojazdených elektromobiloch môže ovplyvniť aj výrazne rastúca popularita lacných čínskych elektrických áut v Európe. Nie je však úplne jasné, či vodiči budú chcieť investovať do týchto modelov vzhľadom na neistotu týkajúcu sa ich spoľahlivosti a popredajného servisu. Mnohí kupujúci pravdepodobne zostanú verní známym a osvedčeným značkám,“ vysvetľuje Buzelis.

Naftové autá vo východnej Európe nezlacnejú

Trhu západnej Európy veľmi dlho dominovali naftové autá. Ich nadvláda však pomaly končí. Kupujúci sa čoraz viac zaujímajú o hybridy a benzínové autá, a to aj kvôli prísnejším emisným normám, ktoré naftové modely vytláčajú z trhu.

Pokles produkcie nových naftových áut v západnej Európe ovplyvňuje ponuku tých ojazdených vo východnej časti kontinentu. Táto skutočnosť vedie k obmedzenej ponuke, kvôli ktorej budú naftové autá vo veku od 1 do 5 rokov vo východnej Európe stále veľmi žiadané, čo výrazne spomalí pokles ich hodnoty. Kupujúci tak budú čeliť oveľa vyšším cenám, ako očakávali.

Európskych výrobcov automobilov čaká rok plný skúšok a výziev

EÚ pre rok 2025 znížila povolenú úroveň emisií CO₂ pre autá zo 116 gramov na kilometer na 94 gramov. Ak výrobcovia nedodržia túto normu, budú čeliť obrovským pokutám za každé predané vozidlo.

„Ako EÚ sprísňuje emisné predpisy, hlavní výrobcovia zápasia o prežitie. Kupujúci sa zdráhajú prejsť na elektromobily a rastúca popularita čínskych automobilových značiek predstavuje ďalšiu hrozbu,“ hovorí Buzelis.

Nízky predaj elektromobilov a nedôvera spotrebiteľov vytvárajú výzvy pre celý automobilový trh.  Rakúsko, Bulharsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Česká republika a Taliansko už vyjadrili obavy zo sprísnených emisných pravidiel a požiadali EÚ o ich odloženie s argumentom, že pokuty poškodia výrobcov aj národné ekonomiky.

„Európski výrobcovia áut sú nútení ponúkať vozidlá s nízkym dopytom. Okrem toho, nové autá sú čoraz drahšie, čo prirodzene spomaľuje predaj a narúša neúspešné pokusy značiek udržať si pracovnú silu. Ak sa chceme vyhnúť kríze, v budúcom roku by malo dôjsť k výraznému vývoju v tomto odvetví. Európa musí konať hneď, inak bude čeliť dôsledkom prísnych regulácií a len sledovať, ako konkurencia z Číny vrhá tieň na priemysel na celom kontinente,“ hovorí odborník na trh s ojazdenými autami.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!