Goodyear Eagle 360 Urban – pneu s umelou inteligenciou

7 marca 2017, 10:00

Spoločnosť Goodyear predstavila dlhodobú víziu budúcich inteligentných pneumatík napojených na riadiace systémy.

V novo sa vyvíjajúcom ekosystéme osobnej dopravy v dôsledku prechodu na autonómne (samoriadiace) vozidlá a rozšírenie spolujazdy v mestských centrách mieni Goodyear zásadne zmeniť spôsob, akým medzi sebou budú pneumatiky, vozidlá a ich okolie navzájom komunikovať. Na ženevskom autosalóne International Motor Show Goodyear odhalil svoj najnovší koncept – pneumatiku Eagle 360 Urban. Vyrába sa pomocou 3D tlače a mala by sa stať prvou pneumatikou, ktorá bude vďaka umelej inteligencii schopná cítiť, rozhodovať sa, meniť sa a interagovať.

Vlani Goodyear pod označením Eagle 360 predstavil jedinečnú pneumatiku v tvare gule s dezénovými drážkami vo všetkých smeroch, ktorá by mala vyhovieť požiadavkám samoriadiacich vozidiel na vyššiu úroveň pohodlia, bezpečnosti a ovládateľnosti. Pozitívna spätná väzba výrobcovi dodala sebadôveru, aby celý koncept ďalej rozviedol.

Tento rok tak Goodyear posúva hranice ešte o kus ďalej a pomocou štúdie pneumatík Eagle 360 Urban predstavuje ďalšiu víziu, ako by mohli pneumatiky v budúcnosti vyzerať. V podobe umelej inteligencie Goodyear pneumatikám dodal „mozog“. Vďaka bionickej povrchovej vrstve a meniacim sa behúňom by mala byť pneumatika Eagle 360 Urban schopná zavádzať všetky poznatky do praxe. Pneumatika sa stane súčasťou „nervového systému“ vozidla prepojeného so svetom cez internet. Bude tak pripravená rýchlo sa prispôsobovať meniacim sa okolnostiam a tiež novým požiadavkám autoparkov a ich užívateľov na dopravné služby typu Mobilita ako služba (Maas).

Pneumatiku Eagle 360 Urban spoločnosti Goodyear tvorí bionická povrchová vrstva pretkaná sieťou senzorov, ktoré jej umožňujú kontrolovať svoj vlastný stav a získavať informácie o okolitých skutočnostiach, vrátane informácií o povrchu vozovky. Prostredníctvom prepojenia s ostatnými vozidlami a infraštruktúrou, dopravou a systémami riadenia mobility Eagle 360 Urban v reálnom čase získava informácie aj o celom svojom okolí.

Bionická povrchová vrstva pneumatiky vyrobená zo superpružného polyméru je pružnosťou porovnateľná s ľudskou kožou, takže sa dokáže rozpínať a zmršťovať. Táto vonkajšia vrstva pokrýva materiál penového charakteru, ktorý je dostatočne silný na to, aby si napriek hmotnosti vozidla zachovával pružnosť. Ovládacie prvky pod povrchom pneumatiky – komponenty, ktoré menia tvar pod vplyvom elektrických impulzov a pracujú ako ľudské svaly – môžu pretvárať tvar jednotlivých dielov behúňa pneumatiky a pridávať „zahĺbenia“ na mokre alebo behúň vyhladzovať pri jazde na suchej vozovke. Výsledkom je nový behúň s bezpečnejším kontaktom pneumatiky s vozovkou.

Vďaka premenlivému behúňu sa Eagle 360 Urban mení a prispôsobuje sa vozovke a počasiu. Pneumatika je schopná interakcie a môže zdieľať získané informácie o svojom správaní sa a úspešnosti zvoleného postupu s ostatnými vozidlami a súčasťami vytvárajúcimi Internet vecí. V prípade poškodenia bionickej povrchovej vrstvy pneumatiky sú senzory vnútri behúňa defekt schopné lokalizovať. Pneumatika sa potom pretočí tak, aby zabezpečila kontakt s vozovkou na inom mieste pneumatiky. To zníži tlak na defekt a umožní proces sebaopravy, ktorý zaistia materiály vytvorené špeciálne tak, aby boli schopné pretiecť smerom k defektu. Na mieste defektu potom vzájomne fyzicky a chemicky reagujú za vzniku nových molekulárnych väzieb, ktoré ho zacelia.

Spoločnosť Goodyear na medzinárodnom autosalóne International Motor Show 2017 v Ženeve odhalila, ako by mohla vyzerať pneumatika blízkej budúcnosti. V štúdii IntelliGrip Urban predstavila pneumatiky navrhnuté špeciálne pre budúcu generáciu autonómnych (samoriadiacich) elektromobilov pre zdieľané jazdy v mestských aglomeráciách.

Spolujazda na želanie – čiže zdieľaná jazda – ako alternatíva k taxislužbe, vozidlám z požičovní alebo riadeniu vlastného vozidla už nie je voľbou len pre generáciu dnešných tridsiatnikov. Jej prednosti v podobe okamžitej dostupnosti na akomkoľvek mieste a pohodlnej platby začínajú byť zaujímavé pre všetky generácie, takže sa služba zdieľanej jazdy postupne stáva štandardným spôsobom dopravy. Trend sťahovania sa do miest vytvára ideálne prostredie pre zavádzanie takýchto nových spôsobov prepravy.

Goodyear IntelliGrip Urban je inteligentná pneumatika s pokročilou senzorovou technológiou. Bola navrhnutá tak, aby poskytovala maximálnu oporu kontrolným systémom vozidiel a zvýšila bezpečnosť cestujúcich. Pneumatika sníma podmienky panujúce na vozovke aj aktuálne poveternostné podmienky. Tým, že zhromažďuje kritické dáta a odosiela ich priamo do počítačového systému, vozidlu dovoľuje optimalizovať jeho rýchlosť, správanie sa pri brzdení, ovládanie a stabilitu.

Budúce generácie autonómnych autoparkov budú v prevádzke vo veľmi zložitom prostredí a spolu s ďalšími vozidlami, vodičmi, chodcami a údajmi od všetkých ďalších subjektov budú prepojené cez internet (Internet vecí). Pneumatiky ako sú Goodyear IntelliGrip Urban by mohli v tomto vyvíjajúcom sa novom ekosystéme zohrávať zásadnú úlohu.

Související články

Nemecká firma ATH-Heinl hľadá firmy pre spoluprácu
Nemecká firma ATH-Heinl hľadá firmy pre spoluprácu

Nemecká firma ATH-Heinl disponuje viac ako 28 rokmi skúseností v odvetví vybavenia servisov. V súvislosti s dynamickým rozvojom na českom a slovenskom trhu hľadá firma ATH-Heinl na stálu spoluprácu firmy – technické servisy s oprávneniami.

Nový servisný koncept PSA Groupe pre nezávislé servisy
Nový servisný koncept PSA Groupe pre nezávislé servisy

Spoločnosť P Automobil Import, člen švajčiarskej skupiny Emil Frey, ktorá pre slovenský trh zabezpečuje import vozidiel Peugeot, Citroën, DS a Opel, sa najnovšie stala držiteľom licencie na servisný koncept EUROREPAR CAR SERVICE. Na slovenský autoopravárenský trh, tak prináša celosvetovo rozšírený servisný koncept výrobcu automobilov PSA Groupe, určený pre nezávislých opravárov.

ZF Aftermarket: Častá chyba v diagnostice dvouhmotového setrvačníku
ZF Aftermarket: Častá chyba v diagnostice dvouhmotového setrvačníku

Příznaky jsou (někdy) zavádějící. Charakteristický hluk během startování motoru nutně neznamená opotřebení dvouhmotového setrvačníku. Nesprávná diagnostika způsobí, že se kovový zvuk objevuje i po opravě. Skutečnou příčinou problému přitom mohou být příliš nízké startovací otáčky motoru.

Goodyear vyvinul mobilnú aplikáciu eCasing Mobile
Goodyear vyvinul mobilnú aplikáciu eCasing Mobile

Spoločnosť Goodyear ďalej zdokonaľuje svoj úspešný systém správy protektorov eCasing a zavádza pre neho mobilnú aplikáciu eCasing Mobile. Aplikácia užívateľom umožňuje pohodlnejší a rýchlejší prístup do systému z mobilného telefónu a zvyšuje tak vyššiu účinnosť v celom reťazci protektorovania pneumatík nákladných vozidiel.

Slovenskí vodiči s prezúvaním pneumatík problém nemajú, využívajú ich však „na doraz“
Slovenskí vodiči s prezúvaním pneumatík problém nemajú, využívajú ich však „na doraz“

Viac ako štyri pätiny (82%) vodičov sú pripravené na zimu v jej plnej paráde. Štyri percentá motoristov však riskuje na cestách stále na letných pneumatikách, zvyšok (14%) jazdí na celoročných. Iba tretina vozidiel však bola obutá do sady pneumatík s dezénom vyšším ako 6,5mm na každej z nich. Vyplýva to z prieskumu svetového výrobcu pneumatík, spoločnosti Goodyear Dunlop Tires, […]

Úspešná dopravno-bezpečnostná akcia projektu Goodyear Bezpečná škôlka
Úspešná dopravno-bezpečnostná akcia projektu Goodyear Bezpečná škôlka

V cestnej premávke hrozí deťom veľké nebezpečenstvo, pretože nepoznajú dopravné predpisy a pravidlá. Prevencia a osveta pomocou dopravnej výchovy zacielené na predškolské deti môžu účinne riešiť celý rad príčin dopravných nehôd. Preto tento rok projekt Goodyear Bezpečná škôlka navštívil štyri vybrané mestá v Českej republike a dve miesta na Slovensku s dopravno-bezpečnostnou road show.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!