Za prvý polrok si Slováci spoza hraníc doviezli viac ako 31 tisíc jazdených áut

1 júla 2024, 13:18

Počas prvých šiestich mesiacov toho roku bolo spoza hraníc individuálne dovezených 31.409 osobných áut, pričom drvivá väčšina z nich bola ojazdených. Vyplýva to z oficiálnych údajov Ministerstva vnútra SR.

Za uplynulý mesiac si Slováci doviezli 5.052 jazdených vozidiel, čo znamenalo medzimesačný pokles o takmer 500 áut porovnaní s májom, kedy ich bolo 5.551. V júni bolo najviac importovaných jazdených áut v Bratislavskom kraji, a to až 1.128. Na druhej strane, najmenej ich bolo v Prešovskom kraji, len 494 kusov. Počas celého uplynulého roku sa na Slovensko z cudziny individuálne doviezlo celkovo takmer 62 tisíc osobných áut, väčšinou ojazdených.

„Práve skončený prvý polrok roku 2024 ukázal, že dovoz jazdených áut na Slovensko z cudziny neutícha. Slováci si ich individuálne doviezli takmer 31 a pol tisíc, čo znamená, že ak by takýto trend pokračoval aj v druhom polroku, celkový počet by mohol atakovať hranicu 63-tisíc automobilov, čím by sa medziročne navýšil. Vlani ich totiž bolo spolu importovaných 61 759. Tu treba poukázať predovšetkým na to, z nich bolo skoro 9-tisíc starších ako 15 rokov a ďalších viac ako 10-tisíc vo veku od 10 do 15 rokov. V tomto je to najväčšie riziko individuálne dovážaných jazdených áut, pretože staré autá s vysokým nájazdom kilometrov sú najrizikovejšie z pohľadu ich technického stavu a pôvodu,“ komentuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Ako ukazujú oficiálne údaje ministerstva vnútra, za prvý polrok 2024 sa najviac jazdených áut individuálne doviezlo počas mája, a to 5.551. Naopak, najmenej ich bolo importovaných v januári – 4.679.

Komentáre

Komentár musí byť dlhší ako 5 znakov!

Potvrďte pravidlá!

Ešte nikto nekomentoval tento článok. Buďte prvý!