V budúcnosti budú mať majitelia automobilov možnosť zvýšiť ich bezpečnosť, inteligenciu a výkon, a to bez toho, aby museli vstať z pohovky. Aktualizácia softvéru bude v budúcnosti rovnako jednoduchá, ako sú dnešné aktualizácie aplikácií v inteligentnom telefóne. Obyčajným dotykom prsta na inteligentnom telefóne bude možné automaticky aktualizovať softvér vozidla alebo stiahnuť nové funkcie priamo z cloudu – a to bez návštevy autoservisu.
„O pár rokov bude automatická aktualizácia softvéru k dispozícii v každom novom automobile,“ hovorí Dr. Markus Heyn, člen predstavenstva spoločnosti Bosch. „Ak sa jedná o pohodlie, bezdrôtové aktualizácie over-the-air predstavujú pre šoférov značný prínos. Navyše Bosch robí tieto aktualizácie bezpečnými a rýchlymi,“ pokračuje Heyn. Bosch vyvinul všetky funkcie potrebné pre tieto bezdrôtové aktualizácie v rámci vlastných zdrojov – počínajúc riadiacimi jednotkami a infraštruktúrou pre komunikáciu vo vnútri vozidla, až po všetky moderné technológie šifrovania a Bosch IoT cloud.
Nový štandard – jednoduchý a bezpečný
Viac elektroniky, viac funkcií, viac softvéru: automobil sa mení na inteligentný telefón na kolesách. A udržiavanie aktuálneho stavu softvéru je tak čoraz dôležitejšie. Nové funkcie môžu priniesť väčší komfort – a to aj po kúpe vozidla. Softvérové aktualizácie over-the-air budú preto už čoskoro štandardom. V súčasnosti je vo vozidlách nainštalovaných až 100 riadiacich jednotiek: dokonca aj v malých autách sa toto množstvo pohybuje medzi 30 až 50 jednotkami. Prostredníctvom svojich softvérov tak jednotky kontrolujú takmer všetky funkcie v automobile. V súčasnosti sú vozidlá navyše stále viac prepojené – s internetom, s ostatnými automobilmi a s infraštruktúrou. Tým sa zvyšuje riziko slabých miest v softvéri vozidla a taktiež aj nebezpečenstvo manipulácií. Softvérové aktualizácie prostredníctvom cloudu tak ponúkajú riešenia, ako priebežne udržiavať automobily aktualizované, a teda bezpečné.
„Autá jazdia aj viac než 15 rokov. Prostredníctvom aktualizácií over-the-air Bosch napomáha udržiavaniu aktuálneho softvéru vozidla – bez potreby návštevy autoservisu“, vysvetľuje Heyn. Aktualizácia prostredníctvom cloudu navyše umožňuje väčší počet a rozsah funkcií. Ak je potrebný hardvér nainštalovaný v automobile, je možné novú softvérovú funkciu vyskúšať a následne nahrať. Týka sa to napríklad funkcií uľahčujúcich udržanie auta v jazdnom pruhu alebo parkovacích asistentov. A z aktualizácie over-the-air neprofitujú len šoféri: len v USA bolo 15 percent návštev autoservisov v roku 2015 uskutočnených kvôli softvéru. Na porovnanie: ako uvádza americká štúdia na základe údajov Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA= National Highway Traffic Safety Association), o štyri roky skôr to bolo len 5 percent.
Aktualizácie priamo z cloudu
Bezpečne, rýchlo a jednoducho – tak fungujú aktualizácie softvéru over-the-air: na inteligentnom telefóne alebo prostredníctvom informačného systému v automobile sa spustí online bezpečnostná aktualizácia a spolu s ňou sa vyberú aj nové funkcie, ktoré sa majú nahrať. Tieto informácie sú poslané do cloudu, ktorý sa chová podobne ako obchod s aplikáciami a spustí sa nahrávanie softvéru priamo do vozidla. Dáta sa nahrávajú počas jazdy alebo cez noc v garáži. Akonáhle je vozidlo v bezpečnom stave – napríklad zaparkované, nainštalujú sa aktualizácie softvéru do príslušných riadiacich jednotiek a sú okamžite účinné.
S bezpečnosťou na všetkých úrovniach
Bezpečnosť a bezproblémová súhra elektroniky vozidla, cloudu a softvéru sú pre aktualizáciu over-the-air rozhodujúce. O bezpečnosť dát sa starajú najnovšie kódovacie technológie, ktoré Bosch vyvíja vo svojej dcérskej spoločnosti Escrypt. Komplexná bezpečnostná architektúra s koncovým kódovaním chráni prenos dát pred neautorizovaným prístupom. Na rozhraní medzi automobilom a cloudom zabránia bezpečné protokoly a filtre fungujúce ako firewall akémukoľvek pokusu o napadnutie.
Aby aktualizácie softvéru over-the-air fungovali bezpečne, a zároveň rýchlo a spoľahlivo, používa Bosch takzvanú technológiu „fast update“ (rýchla aktualizácia) – napríklad delta či kompresné mechanizmy. Tie urýchľujú aktualizačný proces a znižujú náklady, pretože objem dát na prenos zostáva malý. Ďalšie bezpečnostné opatrenie: aktualizácie prebiehajú sekvenčne. Ak sa vyskytnú problémy, je možné aktualizačný proces zastaviť a upraviť ho. Technologickou základňou pre aktualizácie over-the-air je Bosch Automotive Cloud Suite, ktorého softvérové stavebné prvky umožňujú všetky funkcie pre bezdrôtové aktualizácie, a to nielen zo strany šoférov, ale aj výrobcov a samotných vozidiel.
Komentáre